Summer Ale – Sancti Lucas, Samba

      Brak komentarzy do Summer Ale – Sancti Lucas, Samba

Sancti Lucas, Samba alk. 3,8%
Summer Ale

Sancit Lucas, Samba

Historia stylu

Lekkie, orzeźwiające piwo górnej fermentacji o jasnym kolorze. Połączenie lekkiej słodowości ze zdecydowaną, krótką goryczką oraz aromatem chmielu. Początkowo Summer Ale było sezonowym piwem letnim, jednak obecnie warzy się je przez cały rok. Ze swoim jasnym, podobnym do lagerów kolorem oraz mocnym chmieleniem styl może stanowić alternatywę dla lagerów na sezon letni.

Wymagania według PSPD

Sancit Lucas, Samba

Parametry:
Ekstrakt początkowy: 9,0-12,5º Blg
Ekstrakt końcowy: 1.5-3,0º Blg
Zawartość alkoholu: 3.5-5% obj.

Piana biała, obfita, średnio zwarta, średnio wysoka i trwała.
Barwa od słomkowej i jasno żółtej do głęboko złotej. Piwo generalnie klarowne, ale dopuszczalna jest lekka opalizacja spowodowana chmieleniem na zimno.
Aromat: aromat chmielowy (od średnio lekkiego do mocnego) może odzwierciedlać prawie wszystkie, nowofalowe jak i klasyczne, odmiany chmieli. Aromat słodki, słodowy, a także chlebowy i ciasteczkowy na poziomie od niskiego do umiarkowanego. Brak aromatów karmelowych i dwuacetylu, mogą natomiast występować delikatne nuty owocowe (estrowe) pochodzące od drożdży.
Smak: początkowo delikatna słodkość, ale także lekki, nieprzytłaczający charakter słodowy – chlebowy, tostowy, ciasteczkowy, pszenny. Smaki karmelowe nieobecne. Estry owocowe od niskich do średnio niskich. Smaki chmielowe od lekkich do średnich (wszystkie odmiany), ale nie powinny być agresywne. Finisz od średnio wytrawnego do trochę słodkiego. Brak dwuacetylu.
Goryczka: od lekkiej do średniowysokiej. Czysto chmielowa, bez akcentów taninowych czy alkoholowych. Z balansem przesuniętym w stronę słodowości.
Odczucie w ustach: treściwość niska do średnio niskiej. Piwo powinno być delikatnie wytrawne i rześkie. Powinno pozostawiać uczucie orzeźwienia oraz być mocno pijalne. Odczucia ściągania i zalegania są wadą.
Ogólne wrażenie: dobrze pijalne, przystępne, delikatnie słodowo-chmielowe piwo. Przypomina Golden Ale lecz bliżej mu do delikatniejszej wersji American Pale Ale, od której odróżnia go z reguły wyższa słodkość, natomiast balans słodowo-chmielowy przesunięty jest bardziej w stronę słodowości. Bardzo wysoka pijalność jest kluczową cechą stylu.

Degustacja

Alk. 3,8%Ekstrakt 10
IBU niskiePoj. 500 ml

Warka: 18.10.2019

Piana biała, średnia, trwała.
Barwa jasno złota, zmętnione.
Aromat intensywne cytrusowy i trawa cytrynowa.
Smak: cytrusy, trawa cytrynowa, przyprawowy.
Goryczka: niska do średniej, chmielowa.
Odczucie w ustach: lekko słodkie, ale ogólnie ma wytrawny charakter, średnie wysycenie, dobrze pijalne.
Ogólne wrażenie: orzeźwiające, mocno przyprawowe piwo o cytrusowym charakterze, balans słodowo-chmielowy.

Ocena według stylu: 9/10
Moja ocena 10/10

Historia i opis stylu pochodzi z PSDP.org.

Sancit Lucas, Samba

Share Button

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.