Browar BroWarka

      Brak komentarzy do Browar BroWarka

„Browar Rzemieślniczy BroWarka to browar, który powstał w październiku 2016 roku w Warce. Browar jest wynikiem wieloletniego zainteresowania piwem i przede wszystkim warzeniem piwa.
Kultywując tradycję i wprowadzając nowe trendy w piwowarstwie, w browarze tworzy się piwa górnej fermentacji . W ofercie znajdą swoje ulubione piwa smakosze większej goryczki, jasnych, ciemnych i piw z ciekawymi dodatkami.

Preferujemy przede wszystkim piwa pijalne i takie też warzymy w mieście , któremu dzięki swojej pracy chcemy przywrócić miano piwnej stolicy.

Więcej o browarze:
Tradycje piwowarskie w Warce sięgają piętnastego stulecia. Już wtedy na terenie dzisiejszego miasta Warka produkowany był napój alkoholowy na bazie jęczmienia. W roku 1478 miasto otrzymało od Księcia Mazowieckiego, Bolesława V, przywilej zastrzegający wyłączność dostaw tamtejszego piwa na swój dwór i sprzedaży w piwnicy warszawskiego ratusza. Kroniki historyczne wskazują, że w XVI wieku na terenie miasta piwowarstwem zajmowało się aż 30 piwowarów (dla porównania w dużo większej Warszawie liczba piwowarów wynosiła 38). Samo miasto zyskało prawdopodobnie swoją nazwę od najważniejszego z procesów produkcji piwa – warzenia brzeczki lub wprost od słowa „warka”, oznaczającego piwowarską miarę. Przekazy historyczne, legendy i utwory literackie potwierdzają fakt, iż piwo z Warki, które ceniono za smak, klarowność i kolor, gościło na stołach całego kraju podczas najważniejszych uczt i biesiad. Książę mazowiecki Bolesław V w dowód uznania nadał przywilej zastrzegający wyłączność dostawy wareckiego piwa na swój dwór (1483). Na początku XVII wieku Jędrzej Święcicki, geograf i historyk Mazowsza, pisał, że „Pomyślność Warki stała przede wszystkim piwem…”

Dane kontaktowe:
BroWarka ul. Kolejowa 26 05-660 Warka
E-mail: browar[at]browarka.pl
Tel: 730 276 927 Tel: 792 237 528

Recenzje piw na blogu:

Share Button

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.